Zihinsel Demirleme (Çıpa) Nedir? (Mental Anchoring)

zihinsel demirleme

Bir evin iyi, sağlam bir temel üzerine inşa edilmesine benzer şekilde, fikirlerimizin ve düşüncelerimizin geçerli sayılabilmesi için ilgili ve doğru gerçeklere dayandırılmalıdır. Bununla birlikte, bu her zaman öyle değildir. Demirleme (çıpa atma) kavramı, düşüncelerimizi eldeki kararla mantıklı bir ilgisi bulunmamasına rağmen bir referans noktasına eklemek ya da “demirlemek” eğilimine dayanmaktadır.

Olası bir fenomen olmasa da, insanların yeni ve yeni olan kavramlarla uğraştığı durumlarda demirleme oldukça yaygındır.

Bir Elmas Çıpa

Bu klasik örneği ele alalım: Konvansiyonel bilgelik, bir elmas nişan yüzüğünün iki aylık maaşa mal olacağını belirtir. İster inanın ister inanmayın, bu standart zihinsel demirlemenin en mantıksız örneklerinden biridir. İki aylık maaş karşılığı bir kıyaslama görevi görebilirken, kâr getirme endüstrisi tarafından kazanımı maksimize etmek için yaratılmış tamamen ilgisiz bir referans noktasıdır, sevgiyi değerleme değil.

Birçok erkek, yaşam masraflarını karşılarken iki aylık bir maaş ödemeyi göze alamaz. Dolayısıyla, çoğu standardı karşılamak için borçlanıyor. Birçok durumda, elmas çapa altında yaşanacaktır. Zira gelin ile damat başlarını üstlerine borç yükleyen bir denizde suyun üstünde tutmak için uğraşıyor.

Bir nişan yüzüğüne harcanan miktar bir kişinin mali imkânları tarafından belirlenmeliyse de, birçok kişi mantıksızca kararını iki aylık standarda bağlar. Takı satın almak birçok erkek için yeni bir deneyim olduğundan, masraflara rağmen standart etrafında bir şey satın almak daha olasıdır. Bu, zihinsel demirlemenin gücüdür.

Akademik Kanıtlar

Kabul edersek, önceki örnekte kullanılan iki aylık standart göreceli olarak makul bir sonuçtur. Bununla birlikte, akademik çalışmalar zihinsel demirleme etkisinin o kadar güçlü olduğunu göstermiştir ki, çapanın kesinlikle rasgele olduğu durumlarda yine de ortaya çıkar.

Yatırım Çıpası

Yatırımcılar kararlarını alakasız rakamlar ve istatistikler üzerine dayandırdıklarından zihinsel demirleme, finansal dünyada bir hayal kırıklığı kaynağı olabilir. Örneğin, bazı yatırımcılar, çok kısa sürede önemli ölçüde düşmüş olan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapıyor. Bu durumda, yatırımcı, hisse senedinin elde ettiği yeni bir yüksek seviyesine demir atmakta ve dolayısıyla fiyat düşüşünün hisse senedini indirime çekme fırsatı sağladığına inanıyor.

Genel piyasanın karmaşıklığının, bazı hisse senetlerinin önemli ölçüde düşmesine ve yatırımcıların bu kısa vadeli oynaklığın avantajından yararlanmasına neden olabileceği doğruysa da,   hisse senetleri sıklıkla altta yatan temel değişiklikleri nedeniyle değerde düşüş gösterir.

Örneğin, XYZ hissesinin geçen yılda çok güçlü bir gelir elde ettiğini ve hisse fiyatının 100.TL ‘den 320.TL’ye yükseldiğini varsayalım. Diyelim ki, XYZ’nin gelirinin % 50’sine katkıda bulunan şirketin büyük müşterileri XYZ ile yaptığı satın alma sözleşmesini yenilememeye karar verdi. Bu olay değişiklikleri, XYZ’nin hisse fiyatının 320.TL’den 160.TL’ye düşmesine neden olur.

Yatırımcı, önceki 320.TL’yi ve 160.TL’lik fiyat sebebiyle, XYZ’nin değerinin düşük olduğuna yanlışlıkla inanıyor. XYZ’nin indirimli olarak satılmadığını unutmayın, bunun yerine paylaşım değerindeki düşüş, XYZ’nin temelleri (büyük bir müşteriden gelen gelir kaybı) için yapılan bir değişikliğe atıfta bulunulur. Bu örnekte, yatırımcı zihinsel demirlemenin tehlikelerine düşmüştür.

Çıpadan Kaçınma

Finansal çıpadan kaçınmaya gelince, titiz eleştirel düşünmenin yerini hiçbir şey alamaz. Bir hisse senedinin potansiyelini değerlendirmek için hangi rakamları kullandığınız konusunda özellikle dikkatli olun. Başarılı yatırımcılar kararlarını sadece bir veya iki kritere dayandırmazlar, yatırım görünümünün en net resmini elde etmek için her şirketi çeşitli perspektiflerden değerlendirirler.

Özellikle acemi yatırımcılar için, diğer perspektifleri bulmak asla kötü bir fikir değildir. Birkaç şeytanın avukatını dinlemek, stratejinizin başarısız olmasına neden olan yanlış ölçütleri tespit edebilir.

Zihinsel Demirleme (Çıpa) Nedir? (Mental Anchoring)” için bir yorum

  1. Beyza GÜNTAP Yanıtla

    Çok güzel açıklamışsınız Ben yatırım çıpasını ararken buldum sitenizi. Keşke daha çok yazı yazsanız. Biraz da örneklerle anlatsanız daha da güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir