Zihinsel Muhasebe Nedir? (Mental Accounting)

zihinsel muhasebe

Zihinsel muhasebe (Mental Accounting), kişilerin paralarını paranın kaynağı ve her hesap için kullanım niyeti gibi çeşitli öznel ölçütlere dayalı ayrı hesaplara ayırma eğilimini ifade eder. Teoriye göre, bireyler tüketim kararları ve diğer davranışları üzerinde çoğu zaman mantıksız ve zararlı bir etkiye sahip olan her varlık grubuna farklı işlevler atar.

Birçok kişi zihinsel muhasebe kullanmasına rağmen, bu düşünce hattının gerçekte ne kadar mantıksız olduğunu fark etmeyebilirler. Örneğin insanlar önemli bir kredi kartı borcuna sahipken, çoğu zaman bir tatil veya yeni bir ev için ayrılmış özel bir fonu vardır.

Bu örnekte, özel fondaki para, borç geri ödemesindeki fonların yön değiştirerek faiz ödemelerini arttırdığı ve kişinin net değerini düşürmesine rağmen, aynı kişinin borcunu ödemek için kullandığı paradan farklı olarak muamele görüyor. Basitçe söylemek gerekirse, yılda % 20 oranında faiz tahsil edilen kredi kartı borcu dururken bir kavanozda tasarruf yapmak mantıksızdır (ve zararlıdır).

Bu durumda, bir tatil için tasarruf yapmak yerine, en mantıklı eylem şekli, pahalı borcun ödenmesi için kavanozdaki (ve diğer mevcut paralar) fonların kullanılması olacaktır.

Bu çok basit görünüyor, ama neden insanlar böyle davranmıyorlar? Cevap, insanların belirli varlıklara yerleştirdikleri kişisel değere dayanmaktadır. Örneğin, insanlar yeni bir ev için veya çocuklarının üniversite fonu için para tasarrufunun çok önemli olduğunu düşünebilir. Sonuç olarak, ek mali yarara sahip olsalar bile bu önemli hesaba hiçbir şekilde dokunulmayabilir.

Farklı Hesapların İkilemi

Farklı hesapların zihinsel muhasebeyle ilişkili olarak önemini göstermek için, bu gerçek hayat örneğini göz önünde bulundurun:

Öğle yemeği için 10.TL’ye sandviç satın alacaksınız. Sıraya girerken beklediğiniz gibi, aşağıdakilerden biri oluşur:

  • Cebinizde bir delik var ve 10.TL’yi kaybettiniz
  • Sandviçi satın alırsınız, ancak ısırık almayı planladığınızda, yanarsınız ve leziz sandviçiniz yere düşer.

Her iki durumda da (hala paranızın yeterli olduğu varsayıldığında) başka bir sandviç alır mısınız?

Mantıksal olarak konuşurken, her iki senaryo için de cevabınız aynı olmalıdır; ikilem, bir sandviç için 10.TL harcamanız gerekip gerekmediğidir. Bununla birlikte, zihinsel muhasebe -önyargı nedeniyle- bu değildir.

Önyargılarından dolayı, ilk senaryonun muhatabı olanların büyük bir kısmı, paranın henüz bu hesaba harcanmadığı veya tahsis edilmediği için kayıp parayı öğle yemeğinin bir parçası olarak görmez. Sonuç olarak, başka bir sandviç satın almak daha muhtemel olurken ikinci senaryoda para zaten harcanmıştır.

Farklı Kaynak, Farklı Amaçlar

Zihin muhasebesinin diğer bir yönü, insanların kaynağına bağlı olarak paraya farklı muamelede bulunmalarıdır.  Örneğin insanlar normal olarak beklenen maaş gibi temel gelirleri ile benzer miktarda, iş ikramiyesi ve hediye gibi para elde ettiklerinde bu paraları maaşa oranla çok daha fazla harcama eğilimindedir.

Mantıksal olarak konuşursak, para kökeninden bağımsız olarak değiştirilebilir olmalıdır. Farklı bir kaynaktan geldiğinde parayı farklı şekilde işleme koymak mantıksal önceliği ihlal eder. Paranın kaynağından bağımsız olarak harcama genel zenginliğinizde bir düşüş anlamına gelecektir.

Yatırımda Zihinsel Muhasebe

Zihinsel muhasebe yanlılığı yatırımlara da bulaştırır. Örneğin, bazı yatırımcılar spekülatif yatırımların olumsuz getirilerinin portföyün tamamını etkilemesini önlemek için yatırımlarını güvenli bir yatırım portföyü ile spekülatif bir portföy arasında bölüştürür. Böyle bir uygulamadaki problem, yatırımcının portföyü ayırmak için harcadığı tüm çalışma ve paraya rağmen net servetinin daha büyük bir portföyü tutmasından farklı olmayacağıdır.

Zihinsel Muhasebe Nedir? (Mental Accounting)” için bir yorum

  1. fazlı Yanıtla

    Gönderinize sunduğunuz tüm kavramları göz önünde bulunduruyorum.
    Gerçekten ikna edici ve kesinlikle işe yarayacaklar. Yine de, gönderiler yeni başlayanlar için çok hızlı.
    Lütfen daha sonraki zamanlardan biraz uzatabilir misiniz? Gönderi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir