Davranışsal Finans: Aşırı Tepki ve Kullanılabilirlik Önyargısı

Piyasa verimliliği kavramı, güvenlik ile ilgili yeni bilgilerin piyasadaki güvencenin fiyatına az ya da çok yansıtılacağını varsayar. Bir şirket hakkında iyi haberler, işletme hisse fiyatını orantılı bir miktarda artırmalı ve bu fiyat, şirket hakkında yeni bilgiler bulunana kadar sabit kalmalıdır.

Gerçekte, bu idealize edilmiş beklenti, nadiren böyle temiz, engelsiz bir şekilde geçmektedir. Çoğu zaman, borsadaki katılımcılar aslında yeni bilgilere aşırı tepki veriyor, böylece bilginin kapsamına göre fiyatı üzerinde olması gerekenden daha büyük bir etki yaratıyorlar. Ek olarak, normal olarak iyi haberlere eşlik eden fiyat artışı kalıcı bir eğilim değildir; daha çok, yeni bir bilgi verilmemiş olsa bile zamanla aşınmaya eğilimlidir.

Kazananlar ve kaybedenler

Genellikle hem kazanma hem de kaybetme durumunda, yatırımcılar aşırı tepki vermeye yönelir. Yatırımcılar olumsuz haberlere aşırı tepki göstererek hisse senetlerinin hisse fiyatlarını yapay ve orantısız bir şekilde düşürdüler. Ancak zamanla, bu kötümserliğin daha da belirginleştiği ve yatırımcıların hisse senetlerinin düşük fiyatlara ulaştığının farkına vararak, hisse senedi piyasalarının yeniden canlanmaya başladığı anlaşıldı. Aynı şey, kazananların portföyünün tersine doğrudur, çünkü yatırımcılar nihayetinde başlangıçtaki coşkunun aşırı üflendiğini anladılar.

Bu aşırı tepkinin nedeninin bir kısmı, kullanılabilirlik yanlılığı ile ilgilidir. Bu önyargıya göre, insanlar kararlarını ortaya çıkan son bilgilere doğru daha ağır bir şekilde tartıyor. Yeni görüşler bu sayede son haberlere yöneliyor.

Kullanılabilirlik yanlılığı hayatımıza önemli yolların yanı sıra ince yollarla da girebilir. Örneğin, işe gidip gelmek için düzenli olarak sürdüğünüz bir yol boyunca bir araba kazası gördüğünüzü hayal edin. Kazadan en az birkaç gün sonra bu yolun gerisinde daha ihtiyatlı olmanız olasıdır. Yoldaki tehlike seviyesi hiç değişmemiş olsa bile bu şekilde davranmaya meyilli olabilirsiniz; Kaza görmek, aşırı tepki vermenize neden oldu. Bununla birlikte, zamanla, önceki sürüş alışkanlıklarınıza geri dönmeniz olasıdır.

Kullanılabilirlik Önyargısından Kaçınma

Hepimiz çeşitli şekillerde aşırı tepkilere maruz kalıyoruz ve bu şeyleri kontrol altında tutmak zor olabilir. Bununla birlikte, bunu yapmanın yollarından biri de, uzun vadede bir perspektif algısını korumaya çalışmaktır. En son haberlere yakalanmak kolay olabilir, ancak kısa vadeli yatırım yaklaşımları nadiren en iyi sonuçları verir. Günlük haber döngüsünün etkisini, kısa vadede aşırı tepki gösterme olasılığı olmadan doğru bir şekilde değerlendirebilmeniz için yatırımlarınızı kapsamlı bir şekilde araştırarak hareket edebilirsiniz.

Uluslararası finans ve fon konusunda daha detaılı bilgi için: http://www.finanssertifika.com/category/uluslararasi-finans

Davranışsal Finans: Aşırı Tepki ve Kullanılabilirlik Önyargısı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir