Davranışsal Finans: Kumarbazın Hatası

kumarbazın hatası

Finans eğitimi serüveninizde bu makaleden yeterince faydalanabilmeniz için öncelikle sitemizdeki davranışsal finans konusundaki diğer makaleleri okumanızı öneririz. Zira bu yazılar birbirinin devamı niteliğinde olup, bazı makaleler konuyu bir önceki makalenin bıraktığı yerden devam ettirmektedir.

**

Konunun bu aşamasında olasılık meselesine geldiğimizde ise, bir anlayış eksikliğinin yanlış varsayımlara ve olayların başlangıcı hakkında öngörülere neden olabileceğini belirterek başlayalım. Bu yanlış varsayımlardan birine kumarbaz fikrinin denenmesi denir.

Kumarbazın yanlışı (gambler’s fallacy), bir kişi bir rastgele olayın başlangıcının olayın  bir dizi olaydan sonra oluşma olasılığının düşük olduğuna yanlışlıkla inanmaktadır. Geçmiş olaylar, belirli olayların gelecekte ortaya çıkma ihtimalini değiştirmediği için bu düşünce yanlıştır.

Örneğin, hepsi “başlıklar” tarafı yukarı gelecek şekilde yerleştirilmiş bir dizi 20 para perdesini düşünün. Kumarbazın yanlışlığı altında, bir kişi bir sonraki madeni paraların “kuyrukların” yüzü yukarı gelecek şekilde yerleşeceğini tahmin edebilir. Bu düşünce dizisi, olasılığın yanlış bir şekilde anlaşılmasını temsil eder, çünkü bir madeni paranın döndürüldüğünde başlıklar tarafı yukarı gelecek şekilde gelme ihtimali daima % 50 olur. Her madeni para, bağımsız bir etkinliktir; bu, önceki ve sonraki tüm döndürmelerin gelecekteki paralar üzerinde hiçbir etkisinin olmayacağı anlamına gelir.

Kumarbazın Yatırımda Başarısızlığı

Bazı şartlar altında, yatırımcıların veya tüccarların, kumarbazın aldatmacasına kolayca av olabileceklerini hayal etmek zor değil. Örneğin, bazı yatırımcılar, pozisyonun yükselmeye devam etmesi muhtemel olduğuna inanmadığı için bir dizi müteakip seansta yer aldıktan sonra bir pozisyonu tasfiye etmesi gerektiğine inanıyorlar. Tersine, diğer yatırımcılar, daha fazla düşüşü “imkansız” olarak gördükleri için, çoklu oturumlarda düşen bir hisse senedini elinde tutabilir. Altı ardışık işlem oturumunda bir hisse senedi yükseldiği için bir sonraki oturumda yükselmenin devam etmesi ihtimalinin daha az olduğu anlamına gelmiyor.

Kumarbaz’ın Felaketini Önleme

Bağımsız olaylarda, bir sonraki şansa ait herhangi bir sonuca varma ihtimalinin, önceliklerinden bağımsız olarak aynı kaldığını anlamak önemlidir. Borsada bulunan gürültü miktarı ile aynı mantık geçerlidir: Uzun vadeli eğilimin herhangi bir saniyede tersine geleceğine inandığınızda hisse senedi satın almak mantıksızdır. Yatırımcılar bir trendin ne olacağını belirlemeden önce kararlarını temel ve / veya teknik analiz üzerine dayandırmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir