Davranışsal Finans: Sürü Davranışı

davranışsal finans

Son dönemdeki en olumsuz mali olaylardan biri internet balonunun patlaması olabilir. Eğer olursa, bu gibi olaylar piyasalarda ilk kez gerçekleşmiş olmayacaktır.

Nasıl böyle felaketvari şeylerin tekrar tekrar olmasına izin verilebilir?

Bu sorunun cevabı, bazı insanların toplu hareket eden bir insan niteliği olduğuna inanıldığında bulunabilir: bireylerin daha büyük bir grubun eylemlerini (rasyonel veya irrasyonel) taklit etme eğilimi olan sürü davranışları göstermeleridir. Bununla birlikte, bireysel olarak, çoğu insan aynı seçimi yapmaz.

Sürü davranışının oluşmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi toplumsal uygunluk baskısıdır. Muhtemelen tecrübelerinden dolayı bunun güçlü bir kuvvet olabileceğini biliyorsunuzdur. Bunun nedeni, çoğu insan çok girişken ve dışlanmış olarak markalanmak yerine bir grup tarafından kabul edilme isteğine sahip olmasıdır. Dolayısıyla, o gruba üye olmak için grubun izinden gitmek ideal bir yoldur.

İkinci sebep, böyle büyük bir grubun yanlış olmasının mümkün olmadığı yönündeki ortak mantığımızdır. Her şeyden önce, belirli bir fikrin veya rotanın veya eylemin mantıksız veya yanlış olduğuna ikna olsanız bile, bilmediğiniz bir şey bildiklerine inanarak sürüyü takip edebilirsiniz. Bu, bir kişinin çok az deneyime sahip olduğu durumlarda özellikle görülür.

İnternet Sürüsü

Sürü davranışları, 1990’ların sonlarında sergilendi; bu internet girişimlerinin çoğunun (o zamanlar) finansal açıdan sağlıklı iş modellerine sahip olmamasına rağmen, girişim kapitalistleri ve özel yatırımcılar, internetle ilgili şirketlere çılgınca para yatırıyordu. Bu yatırımcıları paralarını böyle belirsiz bir girişim içine sokmaya zorlayan itici güç, pek çok başkasının da aynı şeyi yaptığına inanmak oldu.

Güçlü bir sürü anlayışı, finansal uzmanları bile etkileyebilir. Bir para yöneticisinin nihai amacı, bir müşterinin yatırım yaptığı zenginliği en üst düzeye çıkarmak için bir yatırım stratejisi izlemektir. Sorun, yeni bir yatırım ortaya çıkınca para yöneticilerinin müşterilerine sunduğu inceleme miktarında yatıyor. Örneğin zengin bir müşteri şöhret kazanan bir yatırım hilesi duymuş olabilir ve para yöneticisinin benzer bir “strateji” uygulayıp uygulamadığını sorar.

Çoğu durumda, bir yatırım yöneticisinin yatırım uzmanlarının sürüye uyması caziptir. Sonuçta, yukarıda bahsedilen hile varsa, müşterileri mutlu olacak. Aksi takdirde, para yöneticisi, kaç kişinin aynı durumda olduğunu ifade ederek onun zavallı kararını haklı çıkarabilir.

Yanlış Yönlendirilen Maliyetler

Nokta kabarcıklarının gösterdiği gibi sürü davranışı, genellikle çok karlı bir yatırım stratejisi değildir. Bir sürü – zihniyet yatırım stratejisi takip eden yatırımcılar, en yeni ve en sıcak yatırım eğilimlerinin peşinde, yatırım varlıklarını sürekli satarlar. Örneğin, bir sürü yatırımcı internet stoklarının şu anda en iyi yatırım olduğunu duyarsa, yatırım sermayesini serbest bırakıp internet stoklarına akıtacaktır. Altı ay sonra biyoteknoloji stokları patlak verirse, belki de internet yatırımlarında önemli derecede değerlenmeden önce parasını tekrar taşıyacaktır.

Tüm bu sık sık yapılan alım satımın, mevcut karlardan yiyebilecek önemli miktarda işlem maliyeti getirdiğini unutmayın. Ayrıca, eğilim başladığında pozisyonunuzu doğru olduğundan emin olmak son derece zordur. Bir sürü yatırımcının en yeni trend hakkında bilgi sahibi olmasıyla birlikte, çoğu diğer yatırımcı bu haberi zaten kullanmış ve stratejinin zenginliği maksimize eden potansiyel muhtemelen zaten zirveye ulaşmış durumdadır. Bu, birçok sürü takip eden yatırımcının büyük olasılıkla oyuna çok geç girmesi ve paketin önündeki stratejilerin diğer stratejilere geçmesi nedeniyle para kaybetme ihtimali yüksek olduğu anlamına geliyor.

Sürü Zihniyetinden Kaçınma

En yeni yatırım eğilimlerini takip etmek cazip olsa da, yatırımcının genellikle sürüden uzak durması daha iyidir. Herkes belli bir yatırıma yoğunlaştığı için mutlaka stratejinin doğru olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, en sağlıklı tavsiye, herhangi bir eğilimi izlemeden ev ödevinizi her zaman yapmaktır.

Sürünün tercih ettiği belirli yatırımların kolayca aşırı değer kazanabileceğini lütfen unutmayın; yatırımın yüksek değerleri genelde iyimserlik temel alınarak oluşturulur ve temel ilkeler temel alınmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir